Menu

Nawigacja

Co słychać w Motylkach? Kącik aktywnego Rodzica - Motylki Nauczyciele - Motylki Co słychać u Misiów Nauczyciele - Misie Kącik aktywnego rodzica - Misie

Motylki i Misie 5-6 latki

Co słychać w Motylkach?

                                       

KWIECIEŃ 2024

 

Kwiecień     plecień wciąż przeplata...

Za oknem raz zimno, raz ciepło, a w naszym przedszkolu cały czas będzie wesoło, kolorowo i przytulnie.

Miesiąc ten rozpoczniemy obchodami  Międzynarodowego Dnia Świadomości Autyzmu wspólnie dziećmi będziemy  uczestniczyć w różnych grach i zabawach, które pomogą nam odczuć jak różne bodźce ze środowiska odbierają osoby z autyzmem. Obowiązującym kolorem w tym dniu, będzie kolor niebieski.

W kwietniu nadal będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną, różne zjawiska atmosferyczne: słońce, podnoszącą się temperaturę powietrza i wydłużającą się długość dnia. Wszystkie Motylki dowiedzą się, jak należy ubierać się stosownie do warunków pogodowych.  

Nauczymy się krótkiej rymowanki "Wiosna"

 

Przyszła do nas wiosna miła

Śliczne kwiatki posadziła.

Kwiatek tu, kwiatek tam,

I już w rękach bukiet mam.

A psik……

        W kwietniu dużo będziemy rozmawiać o kwiatach, ptakach które do nas wróciły (bocian) i dowiemy się kto mieszka w stawie (żabki) i na łące (biedronka, pszczoła, motyl). Utrwalimy znajomość podstawowych kolorów: żółty, zielony, czerwony, niebieski.

                                          

       

 Będziemy pracować nad sprawnością manualną poprzez zajęcia plastyczne: lepienie, malowanie, rysowanie.

        W dalszym ciągu będziemy usprawniać czynności związane z samoobsługą, bo przecież jesteśmy samodzielni.

        Będziemy słuchać piosenek, głośno śpiewać i grać na instrumentach perkusyjnych aby wiosna zagościła u nas na dłużej.

MARZEC  2024

        Marzec  jak zwykle będzie obfitował w różne ciekawe wydarzenia, w których oczywiście będą brały udział Motylki. To bardzo fajny miesiąc, bo oto w marcu właśnie przychodzi do nas wiosna na którą czekaliśmy z utęsknieniem. Wspólnie będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną. Poznamy zwiastuny wiosny, np. krokusy, przebiśniegi, kwitnącą leszczynę, pojawienie się pierwszych pąków na drzewach i krzewach. Wiosnę powitamy zielonym Gaikiem.

    Nauczymy się krótkiej rymowanki

          Dzisiaj rano złote słońce    (rytmiczne uderzanie o uda)

  Obudziło się nad łąką           (przeciąganie się)

  Rozejrzało się w około          (rozglądanie)

  A na łące tak wesoło.           (rytmiczne klaskanie)

  Łąka błyszczy kolorami         (kręcenie młynka rękoma)

  Słońce świeci promyczkami,    (migotanie rękoma w górze)

  Wszystkie dzieci się radują    (rytmiczne klaskanie)

  I wesoło maszerują             (rytmiczne tupanie)

     Poznamy zwierzęta mieszkające w zagrodzie: owieczkę, krówkę, konika, świnkę, kurkę i kaczuszkę. Będziemy próbować odgadywać odgłosy wydawane przez te zwierzęta.

                           

       W sali pojawi się zielony kącik przyrody, w którym założymy wodną hodowlę fasoli, oraz posiejemy zboże i rzeżuchę, zasadzimy cebulkę i pietruszkę. Będziemy wspólnie dbać o te rośliny i obserwować ichh wzrost.

W marcu będziemy również rozmawiać o Świętach Wielkanocnych. Poznamy tradycję świąt Wielkanocnych. Posłuchamy wierszy o pisankach i będziemy mieli okazję zobaczyć jak one wyglądają. Ponadto będziemy  uczyć się piosenki o wielkanocnym zajączku. Wspólnie zrobimy piękną wydzierankę która przedstawiać będzie wielką pisankę.

            

      W dalszym ciągu będziemy utrwalać umiejętności związanych z samodzielnością (mycie i wycieranie rąk, korzystanie z chusteczek, samodzielne i kulturalne spożywanie posiłku, samodzielne zdejmowanie odzieży...).

      Będziemy dalej ćwiczyć sprawność manualną poprzez lepieni, rysowanie, darcie, wodzenie palcem po śladzie, manipulowanie drobnymi przedmiotami i klocki.

 

LUTY 2024

 

Zabawy na śniegu.

W pierwszym tygodniu zapoznamy dzieci z zimowymi dyscyplinami sportowymi ( narciarstwo zjazdowe, biegowe, skoki narciarskie, jazda figurowa, jazda szybka na lodzie, snowboard, saneczkarstwo, hokej na lodzie na podstawie prezentacji multimedialnej, literatury dziecięcej – opowiadania, historyjki obrazkowej. Utrwalimy liczebniki główne oraz poznane już  cyfry i  litery. Nadal będziemy rozwijać  słownik czynny dzieci i  usprawnianiać narządy artykulacyjne podczas zabaw fonetyczno-naśladowczych. 

 

Obraz znaleziony dla: iglo i eskimos

 

Lodowa kraina

 

Wprowadzimy do tematyki zimy na Dalekiej Północy poprzez  prezentację multimedialna  (zjawisko zorzy polarnej) – zapoznanie dzieci ze zwierzętami żyjącymi w lodowej krainie (pingwin, foka, mors, niedźwiedź polarny, poznanie życia i zwyczajów Eskimosów. Utrwalimy wygląd i nazwy figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt), będziemy  tworzyć  zbiory, przeliczać i tworzyć różne kompozycje. 

 

Obraz znaleziony dla: PIES i KOT bajka. Rozmiar: 210 x 110. Źródło: www.youtube.com

Pies i kot

Poznajemy zwierzęta, pies i kot to najlepsi przyjaciele człowieka . Kochamy zwierzęta , karmimy je , przytulamy ,wychodzimy na spacery. Uczymy się prawidłowych zachowań wobec tych najmniejszych, najbardziej bezbronnych , nie pozwolimy ich krzywdzić.

 

 

 

Obraz znaleziony dla: urządzenia elektryczne bajkaUrządzenia elektryczne w domu

 

Zapoznamy dzieci z wyglądem i przeznaczeniem podstawowych urządzeń technicznych, ułatwiających życie w domu  ( pralka, lodówka, młynek do kawy, robot kuchenny, odkurzacz, telewizor, komputer…). Spróbujemy zrozumieć potrzeby wykorzystania podstawowych urządzeń technicznych w każdym domu.  Pobawimy się w „Zagadki słuchowe” -  słuchanie, rozpoznawanie i nazywanie odgłosów urządzeń elektrycznych służących do różnych prac w domu. (mikser, suszarka do włosów, odkurzacz, pralka…). Wykonamy  klawiaturę komputerową - przeliczymy  liczebnikami głównymi w dostępnym zakresie każdego dziecka, nazywiemy liczby i cyfry na klawiaturze. W daszym ciągu będziemy doskonalić umiejętności przeliczania elementów w zbiorze.

 

 

 

STYCZEŃ 2024

 

 

W styczniu będziemy    przeprowadzać  doświadczenia  z  wodą  i lodem  by  przekonać  się, jakie  mają  właściwości. Będziemy obserwowali zjawiska występujące w okresie zimy – topnienie śniegu, lodu i sopli lodowych oraz padającego śniegu.

 

05.01.2024 roku w naszym przedszkolu odbędzie się bal karnawałowy. Zapraszamy wszystkie dzieci na „Bajkowy bal karnawałowy”. Rodziców prosimy, aby w miarę możliwości przebrali dzieci w karnawałowe stroje.

    Obraz zawierający rysowanie, kreskówka, ilustracja, clipart

Opis wygenerowany automatycznie  Obraz zawierający clipart, rysowanie, kreskówka, ilustracja

Opis wygenerowany automatycznie

Poznamy różne gatunki ptaków żyjących w środowisku naturalnym: poznamy gila, sikorkę i wróbla. Nauczymy się krótkiej rymowanki.

                  Obraz zawierający wróbel, ptak, dziób, rysowanie

Opis wygenerowany automatycznie   Zawiera obraz:    Zawiera obraz:

              Ptaszek w gościnie. (S.Jachowicz)

Stuk, puk, w okieneczko

Otwórz, otwórz panieneczko

Bo na dworze sroga zima

Nigdzie i ziarenka nie ma,

 i ptaszynie otworzyła napoiła, nakarmiła

A ptaszyna wdzięczna za to

śpiewała im całe lato.

 

..\Moje dokumenty\Moje obrazy\zima i ptaszki.jpg

 

                                                                                  

Będziemy słuchać piosenek o tematyce zimowej, stworzymy „Zimową wesołą orkiestrę”. Zapoznamy się z brzmieniem wybranych instrumentów perkusyjnych na których będziemy grać.

https://p12tychy.edupage.org/elearn/pics/text/text_text4/36d904bacdcd2512e543a7a511ca1ef45017712c    Obraz zawierający dzwonki, sztuka, design

Opis wygenerowany automatycznie przy średnim poziomie pewności

        Przygotujemy niespodzianki dla Babci i Dziadka z okazji ich święta.

Obraz zawierający Kreskówka, Ludzka twarz, kreskówka, ilustracja

Opis wygenerowany automatycznie

 

  Będziemy nadal pracować nad sprawnością manualną poprzez lepienie, malowanie, rysowanie i próby posługiwania się nożyczkami, nie zapomnimy również o usprawnianiu czynności samoobsługowych.

 

 

 

 

 

 

           

zyczenia | Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazija

 

Grudzień

"Dzisiaj o zmierzchu wszystkie dzieci,

jak małe ptaki z gniazd,

patrzą na niebo,

czy już świeci najpierwsza z wszystkich gwiazd?"

Obraz znaleziony dla: Mikołaj. Rozmiar: 182 x 185. Źródło: www.tapetus.pl

 

      Mamy już grudzień, najpiękniejszy miesiąc w roku , najbardziej magiczny czas……, czas spełniania marzeń, składania sobie życzeń, obdarowywania prezentami, spędzania chwil w rodzinnym gronie, przy wigilijnym stole. W naszej grupie przedszkolnej powitamy wspaniałych gości. Odwiedzi nas Górnik i opowie o swojej ciężkiej pracy. Poznamy śląskie zwyczaje, zjemy prawdziwy śląski obiad, a na podwieczorek spróbujemy wspaniałego kołocza.

        Następnym wyczekiwanym gościem będzie Mikołaj. Wszystkie grzeczne dzieci zostaną obdarowane prezentami …..Bo przecież wszyscy byli grzeczni ……….

        Dzieci pomogą w wykonaniu przedmiotów na coroczny kiermasz. Powitamy choinkę, zaśpiewamy kolędy i piosenki świąteczne, ozdobimy ją w najpiękniejsze łańcuchy i bombki. Razem z dziecmi ozdobimy lukrem pierniki …… Och pachnie już świętami, a w domu pomożemy mamie w przygotowaniu wigilii …….

 

               

Obraz znaleziony dla: Choinka. Rozmiar: 197 x 185. Źródło: mlodytechnik.pl

 

Piękna jest radość lecz nie każdy ją zna
Piękne są święta i każdy z nas je ma.
Jedni w oddali inni przy jednym stole
Nieważne kto, gdzie,
lecz ważne byśmy zawsze pamiętali o sobie.
Wesołych Świąt

 

Pomysły na zajęcia dla rodziców:

https://p12tychy.edupage.org/elearn/pics/text/text_text4/79b62544d851cf80f46a194fff00560dda6b4b4f

-  Wykonaj mamo i tato ozdoby choinkowe ze swoim maluchem, papierowe gwiazdki i choinki. Dla każdego dziecka tak ubrana choinka będzie najcudowniejsza w wigilijny wieczór,

- Mamo upieczemy razem ciasteczka, oczywiście zawsze można je ozdobić z własną pociechą,

- Tato pod choinka postawmy szopkę bożonarodzeniową, powycinamy razem, a ty pomóż mi proszę ja pięknie ustawić i oświetlić, to wspaniałe pracować ze swoimi rodzicami,

- A może zrobimy razem dekoracje na stół z orzechów i błyszczących papierów …..

Ten czas wspólnej pracy z rodzicem to najpiękniejsze chwile dla dziecka, mamy i taty …..

Życzymy miłych doznań podczas zabaw z dzieckiem!

 

Napis jesień dwie wiewiórki - Gify i obrazki na GifyAgusi.pl

 

„Złotą jesień Wam przynoszę, choć czasami i kalosze się przydają.
Cóż, tak bywa. Ja październik się nazywam.”

 

LISTOPAD

Obraz znaleziony dla: jestem polką i polakiem przedszkole

 

Już za kilka dni będziemy obchodzić jedno z ważniejszych świąt narodowych, jakim jest Dzień Niepodległości, który przypada na 11 listopada. To ważne święto, które również obchodzimy w przedszkolu.  Podczas zajęć naszym celem jest przede wszystkim kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych ( flaga, hymn, godło), właściwego zachowania podczas uroczystości oraz poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny. Podczas zajęć obejrzymy ilustracje lub fotografie przedstawiające najbardziej charakterystyczne miejsca Polski. Wykorzystamy mapę, na której wskażemy góry, rzeki, miasta, morze.

 

Obraz znaleziony dla: DESZCZ PRZZEDSZKOLE

 

 W listopadzie również zapoznamy się  ze sposobami na jesienną szarugę, poznamy nowe zabawy, które nie pozwolą nam się nudzić w deszczowa pogodę. Skupimy się na zmianach zachodzących w przyrodzie, porozmawiamy o tym, za co lubimy jesień. Zapoznamy się z cyfrą „4” pomogą nam w tym dary jesieni zgromadzone przez dzieci. W naszych pracach plastycznych będzie wszechobecna jesień.

 

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. MIĘDZYRZECZ: Zbliżają się obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego ...

 

 W kolejnym tygodniu zapoznamy się z  pluszowym misiem - nieodzowna zabawka każdego dziecka… bo kto nie kocha takiej mięciutkiej Przytulanki … a 25 listopada wszystkie te pluszowe misie obchodzą swój wielki dzień. Zapoznamy się z historią pluszowego misia, posegregujemy misie na małe i duże oraz dowiemy się jakie smakołyki uwielbiają misie. W tym tygodniu będziemy próbowali samodzielnie odtwarzać misiowe emocje.

 

Obraz znaleziony dla: UBIERAMY SIE SAMODZIELNIE PRZEDSZKLE OBRAZ

 

W ostatnim tygodniu listopada  przedszkolaki wysłuchają wiersza „Stroje na różne pory roku” oraz poćwiczą dobieranie ubrań odpowiednich do panujących warunków atmosferycznych. Rozwiną umiejętność samodzielnego ubiera się oraz nauczą się piosenki „Ubieram się”. Ponadto będziemy poznawać świat wszystkimi zmysłami, rozwiniemy percepcję wzrokową i spostrzegawczość. Będziemy spacerować i zbierać skarby jesieni wzbogacając nasz kącik przyrody.

 

JESIENNE ZABAWY

 

  1. Zabawy z kroplami deszczu:
  • malowanie przygotowanych szablonów

  liści,

  • naklejanie kropelek dużych i małych,
  • dmuchanie na krople deszczu,
  • próby przeliczania kropel deszczu
  • obrysowywanie kropli

 

  1. Bawimy się kasztanami, żołędziami i orzechami
  • mieszanie,
  • wkładania „do” i wyjmowanie „z” pojemnika,
  • tworzenie zbiorów, określanie ilości mało-dużo
  • tworzenie rytmów, wystukiwanie sylab.

 

  1. Uczymy się rymowanki:

     „Deszczyk”

         Deszczyk pada kap, kap, kap

         Łap kropelki w rączki łap

         Łap kropelki, łap deszczowe

         Bo już kapią krople nowe

 

  1. Ćwiczenia usprawniające manualnie:

 - próby malowania i rysowania na dużych arkuszach papieru,

 - wodzenie palcem po śladzie

 - łączymy kropki

 

PAŹDZIERNIK

 

 

Na początku miesiąca zapoznamy się z  podstawowymi znakami drogowymi, wyglądem sygnalizatora świetlnego oraz „zebry”. Przypomnimy sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, ale też zasady bezpieczeństwa w domu, w kontakcie z nieznajomymi. Poznamy numer alarmowy 112. Poznane zasady bezpieczeństwa sprawdzimy wybierając się na pobliskie skrzyżowanie.

 

                                                              

 

Kolejny tydzień poświęcimy warzywom i owocom. Zapoznamy się z ich wyglądem, kolorem, kształtem  oraz ich właściwościom zdrowotnym. Będziemy kształtować przekonanie o konieczności ich jedzenia, jako źródła zdrowia. Owoce i warzywa będą inspiracją do prac plastycznych, oraz wprowadzeniem cyfry „1”. 

 

                                                                      jez

W kolejnych tygodniach  będziemy opowiadać o zmianach zachodzących w przyrodzie. Będziemy obserwować, opisywać zmiany, jakie zachodzą późną jesienią. Wzbogacimy słownictwo o pojęcia przyrodnicze: deszcz, mgła, wiatr, słońce, chmury. Nazywać będziemy ubrania, które są odpowiednie na jesienną pogodę. Dary jesieni będą inspiracją do działań matematycznych, poznamy cyfrę „2”. Jesień pojawi się w naszych pracach plastycznych i piosenkach.

 

 

 

                                                                               

 

GRUPA      

MOTYLKI    to grupa, w której będą bawić się i uczyć dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

     Każde dziecko potrzebuje specjalnej uwagi, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa, co postaramy się im zapewnić, aby czuły się dobrze w swojej grupie. Naszym zadaniem jest takie pokierowanie dziećmi, aby nauczyły się wzajemnie sobie pomagać i czerpały z tej pomocy dużą radość.

     Nie zastąpimy Państwa dzieciom domu, ale postaramy się stworzyć atmosferę  życzliwości oraz zaufania, dzięki którym dzieci będą mogły czuć się szczęśliwe, nawet bez mamy i taty. Chcemy, aby w tym roku szkolnym MOTYLKI nauczyły się cierpliwości i tolerancji i potrafiły okazywać drugiemu człowiekowi ciepło i radość. Chcemy nauczyć Państwa dzieci wielu rzeczy, które będą potrzebne im w życiu codziennym. Jednak przede wszystkim chcemy  by czas spędzony w naszym przedszkolu przyniósł Waszym dzieciom uśmiech, radość i wiele niezapomnianych chwil.

     Sala MOTYLKÓW, do której przez cały rok będą uczęszczać Państwa dzieci, to miejsce jasne, sympatyczne i  kolorowe. Tu, pod naszym okiem, dzieci będą bawić się wspólnie z rówieśnikami, będą próbować bawić się, uczyć samodzielności i współdziałania w grupie.

     Dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych, oraz w różnych zabawach. Znajdą także możliwość wyładowania swoich emocji i nagromadzonej energii podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń rytmicznych przy muzyce.

     Dzieci nie będą ograniczane zakazami i nakazami, ale będą musiały  nauczyć się przestrzegania zasad, które na początku roku ustalą wraz z nami, a które pomogą nam oddać Państwu dziecko bezpieczne, zdrowe, uśmiechnięte i zadowolone.

 

  

 

Kontakt

  • Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Tychach
    ul. Czarnieckiego 5
  • 32-227-35-48

Partnerzy