Menu

Nawigacja

Co słychać w Motylkach? Kącik aktywnego Rodzica - Motylki Nauczyciele - Motylki Co słychać u Misiów Nauczyciele - Misie Kącik aktywnego rodzica - Misie

Motylki i Misie 5-6 latki

Kącik aktywnego rodzica - Misie

      

 

                        Wielozmysłowa zabawa 

Integracja sensoryczna ma wiele wspólnego z zabawami proponowanymi przez M. Montessori. Najważniejsze z punktu widzenia integracji sensorycznej jest wielozmysłowe poznanie, i właśnie  pomysł na taką zabawę zawiera ten wpis.

Owocowe pieczątki

Potrzebne składniki:

  • połówka cytryny,
  • połówka pomarańczy,
  • farby, pędzel, kubek na wodę,
  • duży arkusz papieru,
  • szalik lub chusta do zawiązania oczu.

Krok 1

Zabawę rozpoczynamy od zawiązania na oczach dziecka chusty lub szalika (w przypadku gdy dziecko nie lubi tego prosimy, aby zamknęło oczy lub zasłaniamy oczy ręką).

Połówki owoców przykładamy dziecku do nosa i prosimy, aby spróbowało odgadnąć co wącha. Po węchu angażujemy kolejny zmysł – smak, prosimy dziecko, aby polizało owoc i spróbowało określić czy jest to smak kwaśny, słony, słodki itp. Następnie dziecko dotyka owoc, jego skórkę i miąższ. Omawiamy jednocześnie czy jest szorstki, gładki, miły lub niemiły w dotyku, jaki ma kolor itp.

 W przypadku dziecka niewerbalnego, wykonujemy wymienione wyżej  czynności z jednoczesnym komentarzem słownym. Dziecko może również wybrać prawidłową odpowiedź spośród przygotowanych wcześniej zdjęć lub obrazków.

Krok 2

Dziecko samodzielnie maluje połówki owoców, następnie przykłada pomalowaną połówkę do kartki. Z pieczątek można tworzyć ciekawe obrazki.

DSCF6800DSCF6803DSCF6804

DSCF6805

Miłej Zabawy!!

 

Sensoplastyka w domu

Sensoplastyka dla dzieci to doskonała forma zabawy. Zanim jednak się do niej przystąpi, warto przygotować odpowiednio otoczenie. Zazwyczaj zabawom sensoplastycznym towarzyszy swoboda i aktywność. Dziecko może, a nawet powinno się ubrudzić, dlatego warto ubrać je w odpowiednie ubranie oraz zabezpieczyć podłogę, stół lub inne miejsce przeznaczone do zabawy folią. Dobrym pomysłem na sensoplastykę w domu jest zabawą wieczorową porą. Dlaczego? Po skończonej zabawie dziecku z pewnością przyda się kąpiel!

                                     Pomysły na domowe zabawy

Masy plastyczne i piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny i masy plastyczne można przygotować samodzielnie z produktów spożywczych, które znajdują się w domu lub kupić już gotowe. Produkty z tej kategorii dostępne są także w sklepie Auchan.
Dzieci uwielbiają zabawy, podczas których mogą uwolnić swoją kreatywność. Aby sprawić swojej pociesze radość, a przy okazji wzmocnić jej zdolności manualne, zainicjowanie zabaw z ugniataniem, lepieniem i przesypywaniem będzie doskonałą opcją.

Plastelina i modelina

Plastelina i modelina to popularne materiały często wykorzystywane do zabaw plastycznych. Podobnie jak masy plastyczne i piasek kinetyczny pozwalają na ćwiczenie i rozwijanie zdolności manualnych. Tu świetnie sprawdza się np. plastelina, która nie brudzi rąk. W przypadku małych dzieci (czyli maluchów poniżej trzeciego roku życia), trzeba pamiętać, by nie pozostawiać ich bez nadzoru osoby dorosłej podczas zabawy.

Ścieżka sensoryczna

Ta zabawa sensoplastyczna polega na przygotowaniu ścieżki z materiałów o różnej strukturze, fakturze, rozmaitym kształcie i niejednakowym kolorze. Można ułożyć ją np. z kaszy, piasku, kamyków, szyszek i innych materiałów, jakie tylko przychodzą do głowy. Dziecko po tak usypanej trasie powinno przejść gołymi stópkami, by dokładnie poczuć różnorodność faktur. Warto jednak uważać, by podczas chodzenia maluch nie zrobił sobie krzywdy.

Malowanie farbami

Malowanie farbami to kolejna zabawa, którą uwielbiają dzieci. Zajęcie pobudza kreatywność i wyobraźnię, a przy tym ćwiczy zdolności manualne. Farby można przygotować samodzielnie w domu, łącząc ze sobą wodę, mąkę i barwnik spożywczy. Można także kupić gotowe już farby. Do zabaw sensoplastycznych szczególnie dobrze sprawdzą się produkty, którymi można malować palcami.

Suchy makaron

Makaron w domu przyda się nie tylko do przygotowania obiadu, ale również do wyśmienitej zabawy! W Auchan dostępne są produkty o różnorakich wzorach, a nawet kolorach. Warto wykorzystać je do przesypywania i segregowania. Dzięki temu małe paluszki będą miały możliwość, by ćwiczyć odpowiedni chwyt.

Słoik wypełniony makaronem to także sposób na stworzenie oryginalnego instrumentu muzycznego. Starsze dzieci mogą spróbować swoich sił w nawlekaniu makaronu na nitkę i robienia z niego np. naszyjnika czy bransoletki. Możliwości jest naprawdę wiele!

Masa plastyczna z ryżu

Nie tylko makaron jest świetnym produktem do zabawy. Równie dobrze sprawdzi się w tej roli ryż, który należy ugotować na miękko – stanie się wtedy klejący, dzięki czemu dziecko będzie mogło lepić z niego różne kształty. Do przygotowania kolorowego ryżu przydadzą się barwniki spożywcze. Wystarczy dodać je do ryżowej masy plastycznej, by uzyskać różne kolory.

Ryżowy piasek

Ryż może zastąpić również piasek. W tym przypadku nie należy go gotować, a jedynie dodać do plastikowego pojemnika odrobinę wody i barwnika spożywczego, a następnie trzeba odczekać kilka minut. Po upływie chwili dziecko może tworzyć z niego różne wzory i kolorowe obrazy. Taki ryż można też przesypywać i segregować – zabawa na długie godziny gwarantowana!

Skarby zatopione w galaretce

Galaretka to produkt znany w zastosowaniu przy przyrządzaniu ciast i deserów, jednak można wykorzystać go również do zabawy! Należy przygotować galaretkę zgodnie z przepisem na opakowaniu, a następnie, gdy zacznie zastygać, zatopić w niej różne drobiazgi, np. makaron, ryż, kaszę, ziarna, nasiona, a nawet gumowe zabawki! Gdy wystygnie, dziecko może stać się małym odkrywcą, który rączkami zacznie wyszukiwać skarby w galaretce.

Wodne zabawy

Do wodnych zabaw oczywiście będzie potrzebna woda. Jednak nie tylko taka, która jest w kranie, ale również np. w formie kostek lodu. Jak wygląda taka zabawa? Dziecko może przelewać wodę z jednego pojemnika do drugiego o innym kształcie, szerokości, wysokości. Może również wrzucać kostki lodu do wody ciepłej i zimnej, a przy tym obserwować, jak będą się zachowywały w zależności od temperatury danej cieczy. Możliwości jest naprawdę wiele, a ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

Malowanie stopami

Skoro można malować palcami, to dlaczego nie spróbować malowania stopami? Taka zabawa pozwala dziecku odkryć i poczuć swoje ciało. Uczy kreatywności i pokazuje, że można wychodzić ze znanych schematów, próbować nowych rzeczy, eksperymentować. To otwiera dziecko na świat i na niecodzienne rozwiązania. Do prac plastycznych wykonywanych stopami z pewnością przydadzą się artykuły do malowania.

 

 

Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]

Masa solna to świetny materiał dla dzieci – można z niego tworzyć dekoracje bądź drobne upominki. Wyjaśniamy, jak zrobić idealną masę solną krok po kroku.

Masa solna to świetny wynalazek do przygotowania m.in. ozdób świątecznych oraz prezentów. Możesz ją zrobić w kilkanaście minut i nie musisz wydawać pieniędzy (sól, mąkę i wodę na pewno masz w domu, wystarczy tylko znać odpowiednie proporcje).

Aby zrobić coś ładnego z masy solnej, nie musisz mieć nawet talentu plastycznego, mnóstwa czasu ani cierpliwości: najprostsze (ale za to efektowne) ozdoby możesz wyciąć przy pomocy foremek do pierniczków.


Masa solna – przepis podstawowy

Składniki:

  • szklanka soli drobnoziarnistej
  • szklanka mąki
  • 1/3 – 1/2 szklanki wody

Wykonanie:

Zmieszaj dokładnie sól z mąką. Bardzo powoli (!) dolewaj wodę i ugniataj jak ciasto na posypanej mąką stolnicy. Wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie. Do wycinania kształtów foremkami rozwałkuj ciasto. Do lepienia figurek wystarczy oderwać bryłkę odpowiedniej wielkości.

Masa solna – przepis z olejem

Składniki:

  • dwie szklanki wody
  • szklanka soli
  • dwie szklanki mąki
  • dwie łyżki oleju
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Wykonanie:

Do garnka wlej dwie szklanki wody i powoli gotując, rozpuść w niej szklankę soli. Dodaj dwie szklanki mąki i dwie łyżki oleju. Ciasto wyrabiaj na jednolitą masę. Możecie też do masy dodać barwnik spożywczy. Gdy to się uda, zacznijcie formować z niej zabawne figurki.

Jaka mąka do masy solnej?

Najczęściej polecana jest mąka tortowa. Po dodaniu np. krupczatki masa będzie bardziej gładka.

Jak lepić z masy solnej?

Jeśli chcesz skleić ze sobą dwa kawałki masy solnej, zwilż je odrobiną wody. Jeśli dekoracja ma być ozdobą np. na choinkę, pamiętaj o zrobieniu dziurki (np. wykałaczką) albo zawieszki (możesz ją zrobić z wetkniętej w masę zagiętej szpilki).  

Masa solna – pieczenie

Ile schnie masa solna? Bez pomocy piekarnika ozdoby będą schły min. 2 dni. Jeżeli jednak chcesz przyspieszyć dekorację i malowanie ozdób, masę można włożyć do piekarnika. Piekarnik należy ustawić na ok. 50-80 stopni, a masa powinna suszyć się ok. 45-60 min – aż figurki stwardnieją.

Uwaga: Masa szybko wysycha i staje się mniej plastyczna, dlatego podczas pracy warto trzymać ją w foliowym woreczku i wyciągać tylko tyle, ile akurat jest potrzebne.

Jak barwić masę solną?

Masa solna nie musi być biała. Do barwienia ozdób z masy solnej nadaje się:

  • kakao
  • cynamon
  • barwniki spożywcze
  • barwniki do malowania jajek
  • farby plakatowe
  • sok z buraka


Czym malować masę solną?

Zamiast barwić masę, można pomalować gotową pracę. Najlepiej sprawdzą się farby akrylowe, ale można użyć zwykłych farb plakatowych.

Białe ozdoby z masy solnej też są piękne!

                                                               

ROZKŁAD DNIA DLA DZIECI Z GRUPY „MISIE”

                     w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu

 

Godzina 7:30 – 9:30 - Schodzenie się dzieci do przedszkola. Czynności opiekuńcze, porządkowe, organizacyjne. Rozmowy indywidualne z rodzicami i dziećmi. Zabawy swobodne, spontaniczne służące realizacji pomysłów dzieci. Zabawy integrujące grupę. Indywidualna praca z dziećmi. Wspieranie rozwoju dzieci poprzez różnorodne prowadzone pod kierunkiem nauczyciela zabawy i gry stolikowe. Zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, dowolna działalność plastyczna. Obserwacja dzieci – diagnozowanie ich zachowań i umiejętności, ćwiczenia i zabawy o wielostronnym ruchu. Ustalenie planu dnia – piktogramy.

Przygotowanie do śniadania – czynności higieniczno-sanitarne, tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków samoobsługowych.

Śniadanie – zwracanie uwagi na estetyczne i kulturalne spożywanie posiłku.

Godzina 9:30 – 10:00 -  Poranny krąg - stymulacja polisensoryczna wg pór roku. Zajęcia edukacyjne kierowane i inspirowane przez nauczyciela, realizowane wg wybranego programu wychowania przedszkolnego – wielozmysłowe poznawanie świata, tworzenie sytuacji edukacyjnych. Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych, trudnych sytuacjach, w tym także łagodnego znoszenia stresu i porażek. W trakcie zabawa ruchowo-naśladowcza.

Godzina 10:00 – 12:00 - Aktywność własna dzieci – zabawy dowolne lub z niewielkim udziałem nauczyciela, zabawy integrujące grupę, zabawy i gry przy stoliku, zabawy konstrukcyjne na dywanie, manipulacyjne lub umuzykalniające. Prowadzenie obserwacji przyrodniczo-społecznych -  spacery, wycieczki.

Godzina 12:00 – 14:00 - Przygotowanie do obiadu – zabiegi higieniczno-sanitarne, czynności samoobsługowe. Wdrażanie zasad higieny i kulturalnego zachowania.

Obiad – zwracanie uwagi na estetyczne i kulturalne spożywanie posiłku, zachowanie prawidłowej postawy na krzesełku. Nauka umiejętności posługiwania się sztućcami. Wdrażanie do samodzielności.

Relaks poobiedni – słuchanie bajek czytanych przez nauczyciela, słuchanie kołysanek śpiewanych przez nauczycielkę, słuchanie muzyki relaksacyjnej, muzyki klasycznej dla dzieci. Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Zabawy o charakterze relaksacyjnym. Działalność kierowana przez nauczyciela oraz swobodna działalność dzieci.

Godzina 14:00 – 15:30 - Przygotowanie do podwieczorku – wykonywanie czynności sanitarno – higienicznych, rozwijanie samodzielności w czynnościach samoobsługowych.

Podwieczorek – zwracanie uwagi na estetykę spożywania posiłku, realizacja zadań programowych w tym zakresie.

Zajęcia i zabawy rozwijające indywidualne zainteresowania  i zdolności dzieci. Zabawy tematyczne, konstrukcyjne, plastyczne, manipulacyjne oraz inne dowolne aktywności dzieci zgodne z wyborami i zainteresowaniem. Integracja środowiska przedszkolnego, tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną zabawę – konstruowanie, majsterkowanie, planowanie, podejmowanie intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.

Porządkowanie sali, układanie zabawek, pomocy we właściwych miejscach w sali, dbanie o ład i porządek otoczenia. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wspólną własność.

 

 

 

 

Kontakt

  • Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Tychach
    ul. Czarnieckiego 5
  • 32-227-35-48

Partnerzy