Menu

Nawigacja

Co słychać Kącik aktywnego rodzica Nauczyciele Zajęcia dodatkowe

Biedronki 3-4 latki

Kącik aktywnego rodzica

 

ROZKŁAD DNIA DLA DZIECI Z GRUPY „BIEDRONKI”

Godziny pracy oddziału:  6:00 do 16.00

  

8.00 – 8.30 Zabawy swobodne, spontaniczne służące realizacji pomysłów dzieci. Indywidualna praca dziećmi. Zabawy integrujące grupę. Wspieranie rozwoju dziecka poprzez różnorodne zabawy i ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci. Ćwiczenia ogólnorozwojowe.   Przychodzenie dzieci do przedszkola. Czynności opiekuńcze, porządkowe    i organizacyjne. Rozmowy indywidualne      z rodzicami i dziećmi.

8.30 – 9.30  Zestaw ćwiczeń porannych z uwzględnieniem bhp. Przygotowanie do śniadania. Zabiegi higieniczne. Czynności samoobsługowe. Wdrażanie zasad higieny i kulturalnego zachowania. Rozwijanie umiejętności samoobsługowych i estetycznych. Śniadanie. Zwracanie uwagi na kulturalne i estetyczne spożywanie posiłku. Zachowanie prawidłowej postawy. Wdrażanie do czynności higienicznych i porządkowych po zakończeniu śniadania.

9.30 – 10.30 Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia dydaktyczne z całą grupą, zabawy muzyczno – ruchowe – tworzenie sytuacji edukacyjnych.   Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia dydaktyczne

10.30 – 11.30 Aktywność własna dzieci – zabawy niekierowane, dowolne lub z niewielkim udziałem nauczycieli – zabawy integrujące grupę, zabawy i gry przy stolikach, konstrukcyjne, manipulacyjne, dowolna działalność plastyczna. Organizowanie zajęć w ogrodzie przedszkolnym, w tym zajęć ruchowych, sportowych, prowadzenie obserwacji przyrodniczo – społecznych, wycieczki, spacery lub zabawy swobodne, spontaniczne w sali służące realizacji aktywności własnej dzieci.

11.30 – 12.30 Przygotowanie do obiadu. Zabiegi higieniczne. Czynności samoobsługowe. Wdrażanie zasad higieny   i kulturalnego zachowania. Obiad. Zwracanie uwagi na kulturalne i estetyczne spożywanie posiłku. Zachowanie prawidłowej postawy. Rozwijanie umiejętności posługiwania się sztućcami. Wdrażanie do czynności higienicznych         i porządkowych po zakończeniu obiadu, mycie zębów – wyrabianie nawyku mycia zębów.

12.30 – 13.30  Relaksacja – słuchanie muzyki relaksacyjnej, kołysanek, literatury dziecięcej czytanej przez nauczyciela.

12.30 – 13.30  Odpoczynek poobiedni - zabawy o charakterze relaksacyjnym w sali. Zajęcia przygotowujące do nauki czytania, pisania i liczenia. Wspieranie rozwoju dziecka poprzez różnorodne zabawy i ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. Zajęcia dodatkowe dla dzieci o szczególnych zainteresowaniach.

13.30 – 14.00 Przygotowanie do podwieczorku. Zabiegi higieniczne. Czynności samoobsługowe. Wdrażanie do higieny.

14.00 – 14.30 Podwieczorek. Zwracanie uwagi na kulturalne spożywanie posiłku. Zachowanie prawidłowej postawy.

14.30 – 16.00 Czytanie literatury dziecięcej. Utrwalenie poznanych treści. Dowolna działalność plastyczna, utrwalenie poznanych wierszy i piosenek, Zabawy dydaktyczne, tematyczne, konstrukcyjne. Aktywność własna dzieci w sali. Zabawy ogólnorozwojowe. Wspieranie indywidualnego rozwoju dzieci, zapewnienie lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ciekawości, aktywności i samodzielności, konsultacje indywidualne    z rodzicami.

 
Jak pomóc dziecku dobrze rozpocząć przedszkolną przygodę.
 
Posłanie dziecka do przedszkola to dla wielu dzieci i rodziców trudny moment. Po radości wynikającej z zobaczenia wyników rekrutacji, pojawiają się wątpliwości i niepokoje, związane z myśleniem o tym, jak maluch poradzi sobie w nowym miejscu, wśród nieznanych osób, z dala od mamy i taty. Aby ułatwić dziecku start w przedszkolu, warto zapoznać się z następującymi sugestiami.
 
ZANIM ROZPOCZNIE SIĘ ROK SZKOLNY...
1. Zadbaj o budowanie klimatu akceptacji i pozytywnego nastawienia do przedszkola.
2. Oswajaj dziecko z przedszkolem.
3. Wdrażaj do samoobsługi.
4. Zorganizuj dzień w sposób zbliżony do planu przedszkola.
5. Przyzwyczajaj dziecko stopniowo do rozłąki.
 
A GDY NADEJDZIE TEN PIERWSZY WESOŁY DZIEŃ....
  • Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, dobrym humorze. Staraj się nie okazywać dziecku swojego niepokoju.
  • Przypomnij maluchowi, kiedy po niego przyjdziesz (określ czas w sposób konkretny, zrozumiały np. po obiedzie, po podwieczorku).
  • Od pierwszego dnia przyzwyczajaj do rytuału pożegnania, nie przeciągaj rozstania ( np. przebranie się – uścisk  i przekazanie nauczycielce).
  • Jeżeli rozstania są trudne, lepiej przez pierwsze dni zaangażować tatę w odprowadzanie dziecka. Mężczyźni częściej mają bardziej zadaniowe, a mniej emocjonalne podejście do radzenia sobie w takich sytuacjach.
  • Przy odbieraniu malucha z przedszkola możesz, w nagrodę za dzielność, pochwalić dziecko, przytulić.
 
I W TRAKCIE NASTĘPNYCH TYGODNI...
Jeśli to możliwe, nie zostawiaj dziecka od pierwszych dni na cały dzień w przedszkolu. Zarezerwuj swój czas, po powrocie dziecka do domu, tylko dla niego. Po to by się poprzytulać, posłuchać opowieści jak spędziło dzień, trochę się z nim pobawić. Sprawy domowe mogą chwilę poczekać. Unikaj nadmiernego wypytywania o szczegóły, zwłaszcza w sposób sugerujący trudności („płakałeś? tęskniłeś za mamusią? nie byłeś głodny?”). Bardzo ważna jest również dobra współpraca między rodzicami a nauczycielkami, oparta na wzajemnym zaufaniu. Dziecko łatwiej zaakceptuje swoja nową Panią, gdy widzi rodzica w dobrej, otwartej relacji z nią. Sprzyja to również wymianie informacji dotyczących dziecka, dzięki czemu nauczyciel ma możliwość lepszego rozeznania jego potrzeb czy też skuteczniejszego reagowania w sytuacjach trudnych. A to także ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przedszkolaka w nowej grupie.
 

Kontakt

  • Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Tychach
    ul. Czarnieckiego 5
  • 32-227-35-48

Partnerzy