PODCZAS POBYTU W PRZEDSZKOLU
7.30 – 8.30 Przychodzenie dzieci do przedszkola. Czynności opiekuńcze, porządkowe i organizacyjne. Rozmowy indywidualne z rodzicami i dziećmi. Zabawy swobodne, spontaniczne służące realizacji pomysłów dzieci. Indywidualna praca dziećmi. Zabawy integrujące grupę. Wspieranie rozwoju dziecka poprzez różnorodne zabawy i ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci. Ćwiczenia ogólnorozwojowe.
8.30 – 9.30 Ćwiczenia poranne o wielostronnym ruchu. Przygotowanie do śniadania. Zabiegi higieniczne. Czynności samoobsługowe. Wdrażanie zasad higieny i kulturalnego zachowania. Rozwijanie umiejętności samoobsługowych i estetycznych. Śniadanie. Zwracanie uwagi na kulturalne i estetyczne spożywanie posiłku. Zachowanie prawidłowej postawy. Wdrażanie do czynności higienicznych i porządkowych po zakończeniu śniadania.
9.30 – 10.30 Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia dydaktyczne z całą grupą, zabawy taneczno – muzyczno – ruchowe – tworzenie sytuacji edukacyjnych.
10.30 – 11.30 Aktywność własna dzieci – zabawy niekierowane, dowolne lub z niewielkim udziałem nauczycieli – zabawy integrujące grupę, zabawy i gry przy stolikach, konstrukcyjne, manipulacyjne, dowolna działalność plastyczna. Organizowanie zajęć w ogrodzie przedszkolnym, w tym zajęć ruchowych, sportowych, prowadzenie obserwacji przyrodniczo – społecznych, wycieczki, spacery lub zabawy swobodne, spontaniczne w sali służące realizacji aktywności własnej dzieci.
11.30 – 12.30 Przygotowanie do obiadu. Zabiegi higieniczne. Czynności samoobsługowe. Wdrażanie zasad higieny i kulturalnego zachowania. Obiad. Zwracanie uwagi na kulturalne i estetyczne spożywanie posiłku. Zachowanie prawidłowej postawy. Rozwijanie umiejętności posługiwania się sztućcami. Wdrażanie do czynności higienicznych i porządkowych po zakończeniu obiadu.
12.30 – 13.30 Odpoczynek poobiedni - zabawy o charakterze relaksacyjnym w sali. Zajęcia utrwalające poznane wiadomości i umiejętności. Wspieranie rozwoju dziecka poprzez różnorodne zabawy i ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. Zajęcia dodatkowe dla dzieci o szczególnych zainteresowaniach.
13.30 – 14.00 Przygotowanie do podwieczorku. Zabiegi higieniczne. Czynności samoobsługowe. Wdrażanie do higieny.
14.00 – 14.30 Podwieczorek. Zwracanie uwagi na kulturalne spożywanie posiłku. Zachowanie prawidłowej postawy.
14.30 – 16.00 Czytanie literatury dziecięcej. Utrwalenie poznanych treści. Dowolna działalność plastyczna, utrwalenie poznanych wierszy i piosenek, Zabawy dydaktyczne, tematyczne, konstrukcyjne. Aktywność własna dzieci w sali. Zabawy ogólnorozwojowe. Indywidualna działalność z dziećmi. Kontakty indywidualne z rodzicami. Czynności organizacyjne.
Organizacja dnia dziecka
W organizacji dnia dziecka uwzględnia się potrzebę zmienności ruchu i pozycji. Z tego wynika konieczność przeplatania zabaw i zajęć o mniejszej lub większej intensywności oraz potrzebę utrzymania właściwej proporcji dowolnej do obowiązkowej aktywności dziecka i przeznaczenia czasu na zabawę.
Poszczególne etapy mają sprzyjać ukształtowaniu umiejętności podporządkowania się dzieci regułom czasowym obowiązującym w szkole, a potem – w życiu dorosłym.
Określony przebieg powinny mieć zajęcia dzieci przedszkolnych. W metodyce pedagogiki przedszkolnej wyróżnia się zajęcia obowiązkowe i zajęcia dowolne.
Zajęcia obowiązkowe organizuje nauczyciel, najlepiej po śniadaniu, wtedy kiedy dzieci są wypoczęte.
W grupie dzieci 3 letnich zajęcia edukacyjne trwają ok. 10- 15 minut, w grupie 4-latków 15-20 - minut, w grupie 5 i 6-latków dwa zajęcia edukacyjne po 25-30 minut przedzielone działalnością ruchową.
W grupach młodszych przedszkolaków są to pojedyńcze zajęcia, w grupach starszych – dwa. Między dwoma zajęciami, jeśli odbywają się jedno po drugim, obowiązuje przerwa np. na toaletę, krótką gimnastykę.
Przyjmuje się, iż pierwsze zajęcie wymaga wysiłku intelektualnego i np. pozycji siedzącej, a drugie jest zajęciem o charakterze ruchowym lub artystycznym (np. plastyczno-techniczne, umuzykalniające).
Formy organizacyjne pracy wychowawczo-dydaktycznej z dziećmi obejmują typowe sytuacje wychowawcze naturalne i organizowane celowo, powtarzające się systematycznie lub tylko okolicznościowe wciągu dnia.
Są to:
- zajęcia i zabawy dowolne - podejmują je dzieci z własnej inicjatywy w czasie na to przeznaczonym w harmonogramie dnia. Mają charakter indywidualny lub zespołowy. Obejmują np. zabawy ruchowe, tematyczne, konstrukcyjne, badawcze, rysowanie, porządkowanie itp.
- zajęcia obowiązkowe organizowane przez n-la obejmują: dydaktykę przedszkolną w zakresie mowy i myślenia, zajęć typu artystycznego i ruchowego oraz czynności samoobsługowe i prace użyteczne dzieci, spacery i wycieczki, uroczystości przedszkolne; mogą być prowadzone z całą grupą, z zespołami (gdy istnieje konieczność zorganizowania każdemu dziecku warunków pełnej aktywności)
- sytuacje okolicznościowe to sytuacje nieoczekiwane, których n-l nie może przewidzieć, że mogą się zdarzyć i wymagać czasu np. nieoczekiwane problemy dzieci, konflikty do rozstrzygnięcia, wydarzenia, spontaniczne pomysły dzieci na zorganizowanie zajęć lub zabaw.
Podstawowe metody pracy n-la przedszkola to:
- metody oparte na działaniu (czynne); na obserwacji (oglądowe); oparte na słowie (słowne)
- metody odtwórcze (zabawowo-naśladowcze, zadaniowe, sytuacyjne)
- metody twórczego myślenia i działania