Dziecko z deficytami w rodzinie i przedszkolu
Narodziny dziecka są przeważnie wielkim wydarzeniem i wielka radością dla całej rodziny. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe, niestety los czasem szykuje nam różne niespodzianki. Jeżeli urodzi się dziecko z pewnymi deficytami rozwojowymi, jest to wielki szok dla najbliższych. Serca rodzicielskie zamiast być przepełnione radością i miłością są pełne leków i obaw o los dziecka.
Bycie rodzicem takiego dziecka nie jest rzeczą łatwą ani prostą, ponieważ staje on przed wieloma trudnymi sytuacjami opiekuńczo-wychowawczymi.
Pojawienie się dziecka z problemami wpływa istotnie na wszystkie sfery życia rodzinnego i na wszystkich jej członków. Wychowanie powinno odbywać się w podobny sposób jak wychowanie dziecka zdrowego.
Nadmierna troskliwość rodziny ogranicza u dziecka możliwość rozwoju czynnej samodzielności i niezależności. Należy takiemu dziecku stawiać wymagania i powierzać pewne obowiązki odpowiednie do jego wieku oraz jego możliwości.
Bardzo ważne jest poszanowanie każdego z członków rodziny, a więc nie wolno rodzicom nadmiernie faworyzować (często pozwala się dziecku z problemami na wiele więcej niż dziecku zdrowemu).
Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno przeszkadzać rodzeństwu, ale i to, że jemu też nikt nie będzie przeszkadzał.
Każdy człowiek pragnie uznania i akceptacji swoich najbliższych, dlatego też należy pamiętać, aby uczestnictwo w życiu rodzinnym dziecka odbywało się na takich samych zasadach jak innych członków rodziny. Dziecko ma prawo czuć się kochane, akceptowane i mieć poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu ma możliwość samorealizacji i większe szanse na samodzielność w przyszłym dorosłym życiu.
Rodzice dziecka powinni włączyć się aktywnie w życie przedszkola, aby zaangażować się we wspólny proces wychowania dziecka.
Współuczestnictwo w zajęciach, uroczystościach i imprezach daje możliwość czynnej obserwacji własnego dziecka, jego zachowania wśród rówieśników.
Podczas takich spotkań dzieci i dorośli uczą się współżycia ze sobą i mogą służyć sobie pomocą w różnych sytuacjach.
Częste konsultacje rodziców z nauczycielem dają możliwość wzbogacenia informacji o dziecku, a co za tym idzie, ulepszenie metod pracy wychowawczo-dydaktycznej z ich dzieckiem.
Rodzice powinni nawiązać porozumienie z nauczycielem w celu ustalenia priorytetów wspólnego działania i nie mogą oni zapomnieć ani na chwilę o tym, że sukces edukacji dziecka zależy w dużej mierze od ich współdziałania z przedszkolem.