Wspomaganie rozwoju mowy dziecka.
Kształtowanie się umiejętności językowych u dziecka jest jednym z największych fenomenów w rozwoju jednostki ludzkiej. Ważne jest, by tak pokierować procesem kształtowania się umiejętności językowych, by rozwój mowy przebiegał prawidłowo. Jest to niezwykle istotne dla kompleksowego rozwoju dziecka. Jak zauważa E. Sachajska „Prawidłowe kształtowanie się i rozwój mowy dziecka stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju jego osobowości w ogóle. Dzięki rozumieniu mowy poznaje ono otaczający go świat; dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia.”
Mowa jest atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, ułatwia komunikacje, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażenie własnych sądów, uczuć i upodobań. Mowa, czyli porozumiewanie się językowe najintensywniej rozwija się u dzieci w wieku przedszkolnym. Kształtuje się wówczas wymowa, struktury językowe, bogaci słownictwo.
Jak wspierać mowę dziecka. 7 zabaw stymulujących rozwój językowy
1. Wygłupiaj się przed lustrem i w kuchni – czyli usprawniamy narządy mowy
Pomysły na zabawę:
2. Dmuchaj, chuchaj – czyli zabawy oddechowe
Pomysły na zabawę:
3. Czytaj, opowiadaj, wymyślaj – czyli pobudzamy wyobraźnię, wzbogacamy słownictwo
Pomysły na zabawę:
4. Pięć paluszków rączka ma… – czyli rozwijamy małą motorykę
Pomysły na zabawę:
5. Układaj, dopasowuj, segreguj, kategoryzuj, odwzorowuj – czyli usprawniamy lewą półkulę mózgu
Pomysły na zabawę:
6. Słuchaj, reaguj, odtwarzaj – czyli rozwijamy funkcje słuchowe
Pomysły na zabawę:
7. Wyginaj ciało, tupnij, podskocz, klaśnij – czyli rozwijamy motorykę dużą
Pomysły na zabawę:
Przykładowe ćwiczenia dla dziecka demonstrowane oraz kierowane przez Rodziców:
ROZKŁAD DNIA DLA DZIECI Z GRUPY „MISIE”
w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu
rok szk. 2024/25
Godzina 8:00 – 9:30 - Schodzenie się dzieci do przedszkola. Czynności opiekuńcze, porządkowe, organizacyjne. Rozmowy indywidualne z rodzicami i dziećmi. Zabawy swobodne, spontaniczne służące realizacji pomysłów dzieci. Zabawy integrujące grupę. Indywidualna praca z dziećmi. Wspieranie rozwoju dzieci poprzez różnorodne prowadzone pod kierunkiem nauczyciela zabawy i gry stolikowe. Zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, dowolna działalność plastyczna. Obserwacja dzieci – diagnozowanie ich zachowań i umiejętności, ćwiczenia i zabawy o wielostronnym ruchu. Ustalenie planu dnia – piktogramy.
Przygotowanie do śniadania – czynności higieniczno-sanitarne, tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków samoobsługowych.
Śniadanie – zwracanie uwagi na estetyczne i kulturalne spożywanie posiłku.
Godzina 9:30 – 10:00 - Poranny krąg - stymulacja polisensoryczna wg pór roku. Zajęcia edukacyjne kierowane i inspirowane przez nauczyciela, realizowane wg wybranego programu wychowania przedszkolnego – wielozmysłowe poznawanie świata, tworzenie sytuacji edukacyjnych. Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych, trudnych sytuacjach, w tym także łagodnego znoszenia stresu i porażek. W trakcie zabawa ruchowo-naśladowcza.
Godzina 10:00 – 12:00 - Aktywność własna dzieci – zabawy dowolne lub z niewielkim udziałem nauczyciela, zabawy integrujące grupę, zabawy i gry przy stoliku, zabawy konstrukcyjne na dywanie, manipulacyjne lub umuzykalniające. Prowadzenie obserwacji przyrodniczo-społecznych - spacery, wycieczki.
Godzina 12:00 – 14:00 - Przygotowanie do obiadu – zabiegi higieniczno-sanitarne, czynności samoobsługowe. Wdrażanie zasad higieny i kulturalnego zachowania.
Obiad – zwracanie uwagi na estetyczne i kulturalne spożywanie posiłku, zachowanie prawidłowej postawy na krzesełku. Nauka umiejętności posługiwania się sztućcami. Wdrażanie do samodzielności.
Relaks poobiedni – słuchanie bajek czytanych przez nauczyciela, słuchanie kołysanek śpiewanych przez nauczycielkę, słuchanie muzyki relaksacyjnej, muzyki klasycznej dla dzieci. Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Zabawy o charakterze relaksacyjnym. Działalność kierowana przez nauczyciela oraz swobodna działalność dzieci.
Godzina 14:00 – 16:00 - Przygotowanie do podwieczorku – wykonywanie czynności sanitarno – higienicznych, rozwijanie samodzielności w czynnościach samoobsługowych.
Podwieczorek – zwracanie uwagi na estetykę spożywania posiłku, realizacja zadań programowych w tym zakresie.
Zajęcia i zabawy rozwijające indywidualne zainteresowania i zdolności dzieci. Zabawy tematyczne, konstrukcyjne, plastyczne, manipulacyjne oraz inne dowolne aktywności dzieci zgodne z wyborami i zainteresowaniem. Integracja środowiska przedszkolnego, tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną zabawę – konstruowanie, majsterkowanie, planowanie, podejmowanie intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
Porządkowanie sali, układanie zabawek, pomocy we właściwych miejscach w sali, dbanie o ład i porządek otoczenia. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wspólną własność.